Menu

Scrolling Announcement Banner

Google Services

Translate

Translate

Search

Search

Top Bar

Home Page
The Lyppard Grange Primary School Empowering children to be secure, engaged and equipped for life.

Governors

Welcome to our Governors’ section.

 
Please find below details of how our Local Governing Body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor, together with a record of their attendance at meetings.

There are three categories of governor at our school: parent governors; governors appointed by the Local Governing Body (LGB); and staff governors. The Headteacher is also an ex-officio governor. There is also a Clerk to the Local Governing Body.

 

The current governors are:

 

Governor

Term of Office

Role and Category

Business/Financial Interests/Other Governance Roles

Lee Houghton

15 October 2016 -

22 July 2022

Chair of Governors
Parent Governor

 

Lee's has been a Registered Children's Home Manager/Regional Manager in Social Care for 23 years and is now Dad Matters Coordinator for Gloucestershire. He has no additional financial or business interests.

Lee is not a governor elsewhere.

Jo Morgan

1 November 2018 -

31 October 2022

Vice Chair of Governors
Parent Governor

Jo runs her own marketing company.
Jo has no additional business or financial interests.

Jo is not a governor elsewhere.

Alexander Johnstone

9 November 2020 -

8 November 2024

 

Parent Governor

 

AJ is the Youth and Children’s Worker at Woodgreen Evangelical Church on Warndon Villages. He has no additional financial or business interests.

AJ is not a governor elsewhere.

Dave Groves

20 October 2019 -

19 October 2023

Staff Governor

Dave is the school’s EYFS and KS1 Leader. Dave has no additional business or financial interests.

Dave is not a governor elsewhere.

Ken Dallow

29 June 2019 -

28 June 2023


Appointed by LGB

Safeguarding Governor

Ken is a retired retail director.
Ken has no additional business or financial interests.

Ken is not a governor elsewhere.

Becky Thorp

21 September 2018

20 September 2022

Appointed  by LGB

Becky is the Deputy Headteacher of the school. Becky has no additional business or financial interests.

Becky is not a governor elsewhere.

David McBurney

8 February 2019 -

7 February 2023

Appointed by LGB

David is a retail manager for a national retailer.

David has no additional business interests and is not a governor elsewhere.

Lucy Hodgson

28 June 2020 -

27 June 2024

Appointed by LGB

Lucy is local county councillor. Her background is in the catering industry. Lucy has no additional business or financial interests.

Lucy was previously Chair of Governors at Northleigh Primary School, Malvern and she is a Governor at Heart of Worcestershire College.

Andy Roberts

1 September 2019

31 August 2023

Appointed by LGBAndy is a local city and county councillor. He is retired and has no other business or financial interests. Andy is not a governor elsewhere.


Phil Jackson

 

1 January 2009

Ex-officio by virtue of office as
Headteacher

 

Phil has been headteacher at Lyppard Grange Primary School since 2009.

Phil is also on the Board of The Villages Multi-Academy Trust. Phil has no other business or financial interests and is not a governor elsewhere.

Historical (Left in the past twelve months):

 

Adeline Sims

 

 

 

 

10 November 2017

9 November 2021

 

 

 

Parent Governor

Adeline works in catering within a local pre-school setting.
Adeline has no additional business or financial interests.

Adeline is not a governor elsewhere.


The Local Governing Body works closely with the school’s Senior Leadership Team and staff to determine the strategic direction for the school. They have responsibility for monitoring the school’s work and provide challenge and support. As well as meeting each half term, governors visit school to meet with staff and to observe activity in classrooms. They receive regular updates from school staff on what is happening in school.

 

The Local Governing Body works closely with the Leadership Team to support continued improvement ensuring high quality teaching, great learning opportunities, an engaging and relevant curriculum and good outcomes for all children.

 

The Local Governing Body has clear terms of reference and a schedule of activity for the year’s meetings. From time to time other committee and/or working groups are formed in response to particular developments or circumstances. The Local Governing Body does not currently have sub-committees as we are keen to ensure all governors have a full understanding of all aspects of the school.

 

Local Governors are committed to helping the school achieve its vision to 'empower all children to be secure, engaged and equipped for life.'

 

All of our governors can be contacted, in confidence, via the school office.

Record of Governors' attendance at meetings of the Full Governing Body

Date

Hayley Watson

Lee Houghton

Ken

Dallow

Lucy Hodgson

Roz Barnwell

Dave Groves

Becky Thorp

Adeline Simms

Phil Jackson

Jo

Morgan

David McBurney

Andy

Roberts

14 September 2017

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

x

ü

 

 

 

18 October 2017

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

 

 

 

3 November 2017

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

 

 

 

22 January 2018

ü

ü

ü

x

ü

ü

ü

ü

ü

 

 

 

19 March 2018

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

 

 

 

21 May 2018

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

 

 

 

 

100%

100%

100%

83%

100%

100%

100%

83%

100%

 

 

 

21 September 2018

ü

ü

ü

x

ü

x

ü

ü

ü

Newly

elected

Newly appointed

Newly Appointed

11 December 2018

ü

ü

ü

ü

Term of office ended

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

8 February 2019

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

29 March 2019

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

20 May 2019

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

19 June 2019

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

 

100%

100%

100%

83%

100%

83%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

16 October 2019

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

4 December 2019

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

5 February 2020

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

25 March 2020

Cancelled

20 May 2020

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

8 July 2020

x

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

X

 

80%

100%

100%

100%

 

100%

100%

100%

100%

100%

100%

80%

13 October 2020

 

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

24 November 2020

 

ü

ü

ü

 

ü

x

ü

ü

ü

ü

ü

Bottom Section

Top